Mevion

MEVION S250

250 MeV gücünde ve maksimum 32 cm tedavi derinliği sunan günümüzün en teknolojik proton tedavi sistemidir.

Diğer tüm proton tedavi sistemlerinden en büyük farklarından biri Radyasyon Onkolojisi için tasarlanmış olması ve yaklaşık 40 yıldır Radyasyon Onkolojisinde mevcut kullanılan Linac ve diğer tedavi sistemleri ile birebir aynı şekilde kullanılmasıdır. 190 derece hareket edebilen gantrisi ve 6 düzlemde hareket edebilen robotik tedavi masasının birlikte çalışması ile vücudun istenen herhangi bir yerinde hiçbir kısıtlama olmadan tedavi işlemi sunmaktadır.

Dünya üzerinde mevcut 2 tip tedaviyi de yapabilmekte, istendiğinde “Double Scattering” veya istendiğinde IMPT, IGRT yapmayı sağlayan “Hyperscan” özelliği ile satılmaktadır. Double Scattering tedavilerinde geniş ağız(nozzle) 25 cm çapında, dar ağız ise 14 cm çapındadır. IMPT uygulamalarında ise tedavi alanı 20X20 cm’dir.

Mevion S250 pürüzsüzce Radyasyon Onkolojisi bölümlerine entegre edilmek üzere tasarlandığından, data transfer için DICOM kullanarak mevcut hastanenin hem radyoterapi bilgi sistemine hem de hastane otomasyonuna sorunsuzca bağlanarak bilgi alışverişi yapabilir. Özellikle planlama için hastanenin mevcutta kullanılan tüm planlama sistemleri ile uyumlu bağlanabilmesi diğer sistemlerden ayırt edici bir özelliğidir.

Mevion S250 sisteminin doz oranları tüm SOBPve tüm derinliklerde minimum 3.33 cGy / saniye ve maksimum 6.66 cGy / saniyedir. IMTP olan Hyperscan’de ise en az 3.5 cGy / saniyedir. Ayrıca Hyperscan sisteminin “Pencil Beam Spot” çapı havada sigma 4 mm’dir.

Sistemin lateral penumbrası 6-9 mm’dir. Distal penumbrası da 6 mm’dir.

Tedavi sürelerinde diğer sistemlerden daha hızlı ve daha kolaydır. Tipik tek alan tedavi süresi aşağıdaki gibidir:

 

 Açıklama

 Süre

  1.  

Hastanın odaya girmesi ve yatağa yatırılması

2 dakika

  1.  

Hastanın ayarlanması ve hastaya ait özel cihazların takılması

1 dakika

  1.  

Hastanın laser ile hizalanması ve x-ray parametrelerinin belirlenmesi

0,5 dakika

  1.  

Görüntüleme safhası

2 dakika

  1.  

Tedavi parametrelerinin kontrolü ve onayı

0,5 dakika

  1.  

Odadan personelin çıkması ve tedavi konsolu parametrelerinin onaylanması

1 dakika

  1.  

Tedavi*

1 dakika

  1.  

Hastanın masadan indirilip odadan çıkarılması

2 dakika

                                                                                          Toplam Tedavi Süresi:

10 dakika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*Ayrıca bu süre 2 alan tedavilerde 4 dakika kadar uzayıp 14 dakikadır.

Sistemin yine diğer sistemlerden ayırt edici bir özelliği tedavi süreleri dışında standby (kapalı) duruma getirilmesi ve böylece 24 saat boyunca bir elektrik tüketimi olmayışıdır. Yine bir diğer özellik ise günlük bakıma ihtiyaç duymamasıdır. Yani her gün mecburi tedavi dışı 6-7 saatlik bir süreye ihtiyaç göstermemesidir. Yani diğer sistemlerden farklı olarak istenirse Mevion S250 her gün 24 saat tedavi yapabilmektedir.

İlk kuruluş maliyetleri de diğer sistemlerden farklıdır. İhtiyacı olan alan ve inşaat diğer sistemlere oranla ciddi şekilde az olduğundan inşaat maliyetleri %50-60 kadar düşebilmektedir. Ayrıca toplam ağırlığı da diğer sistemlere nazaran küçük olduğundan taşıma maliyetleri de büyük oranda düşmektedir.

Bütün bunların dışında kurulumu da diğer sistemlere göre kolay olduğundan daha hızlıdır.

En önemli ayırt edici özelliklerinden biri ise kullanım maliyetleridir. Yaklaşık 1/6 – 1/7 elektrik tüketim maliyetleri vardır. Dünya üzerinde kurulu eski teknolojik sistemlerde yılda 1 milyon doların üzerinde elektrik tüketim maliyetleri göz önünde bulundurulursa ciddi bir kullanım kazancı söz konusu olur.

Yine diğer bir özellik ise özel teknik bir eleman gereksinimi olmayışıdır. Mevion S250 rutin Radyoterapi cihazlarından hiçbir farkı olamadan hekim, medikal fizik uzmanı ve radyoterapi teknikeri dışında hiçbir elemana ihtiyaç duymamaktadır.

İşleyiş, tedavi sistemi olarak mevcut cihazlar ile birebir aynıdır

Üretici Firma : Mevion www.mevion.com